چقدر با اصول آموزش زبان انگلیسی به کودکان آشنا هستید؟ بهترین سن یادگیری زبان انگلیسی برای کودکان چه سنی است؟ شیوه آموزش زبان دوم به کودکان، بیش از بزرگسالان نیاز به حساسیت، دقت و صرف انرژی بالاتر دارد و برای آموزش خلاقانه به کودکان کلاس‌های آموزشی باید پر از شور و خلاقیت باشد. احتمالا از خود می پرسید بهترین روش آموزش زبان انگلیسی به کودکان چیست و چرا باید آموزش مکالمه زبان انگلیسی دوم به کودکان برایمان مهم باشد؟

یادگیری زبان دوم اساسا یک آموزش انتزاعی و نامحسوس است، از طرفی کودکان نیز بیشتر پذیرای آموزش‌های عینی و قابل لمس هستند. همین موضوع پروسه آموزش زبان انگلیسی به کودکان را دچار چالش می‌کند. مثلا فرض کنید که قرار است دستور زبان جملات شرطی را به کودکان بیاموزید. چطور چنین چیزی ممکن است!!! در سال ۱۹۹۶، یک مقاله‌ی تحقیقاتی در رابطه با آموزش زبان و بهترین سن یادگیری زبان در روزنامه نیوزویک منتشر شد. در این مقاله، تحقیقات نشان داده بود که اگر کودک پس از ۱۰ سالگی‌اش آغاز به آموختن زبان دوم کند، احتمال کمتری دارد که بعد‌ها بتواند مانند کسانی که آن زبان، زبان مادری‌شان است، صحبت کند. زبان‌شناسان زیادی، نتایج این تحقیق را تایید کرده‌اند. همچنین، تحقیقات بسیار دیگری هم انجام شد که تاکید بر آموزش زبان به کودکان داشت. به همین دلیل، بسیاری از پدرها و مادرها تاکید به آموزش زبان انگلیسی به کودکان زیر ۱۰ سال خود دارند.

 نکات مهم در علاقه مند کردن کودکان به یادگیری زبان انگلیسی

امروزه علاقه والدین به آموزش زبان انگلیسی فرزندان از سنین کودکی بیش از گذشته شده است و این امر باتوجه به آگاهی پیدا کردن آنها نسبت به موثر بودن آموزش از سنین کودکی سرچشمه می‌گیرد. اما نکته مهمی که باید به آن توجه شود این است که راه و روش آموزش زبان انگلیسی به کودکان نیز دارای فوت و فن‌هایی است که باید به آنها دقت کرد. بازی برای کودکان در کلاس زبان انگلیسی و آموزش زبان انگلیسی با بازی برای کودکان یکی از مهمترین عوامل علاقه مندی کودک به یادگیری زبان است.

شبیه سازی محیط انگلیسی

درست مانند نکاتی که در آموزش زبان انگلیسی به بزرگسالان توضیح دادیم، اینجا هم یادآوری می‌کنیم که برای یادگیری بهتر است محیط را به گونه ای شبیه سازی کنید که گویی کودک در یک کشور بومی انگلیسی زبان است. تنها در این صورت فرزند شما انگلیسی را همچون زبان مادری صحبت خواهد کرد.

 استفاده از فیلم و ویدئو

علاوه بر بازی و سرگرمی که در بخش قبل در مورد آن به طور مفصل صحبت شد، آموزش ربان انگلیسی با فیلم و ویدئو نیز تاثیر بسزایی در تدریس خلاقانه زبان انگلیسی به کودکان دارد. این ویدئوها در واقع همان ویدئوهای انیمیشن و کارتونی هستند که آموزش زبان را با جذابیت رنگی و صوتی در ذهن کودکان تثبیت می‌کنند.

داستان های انگلیسی بخوانید

اگر فرزند شما هم جزو آن دسته فرزندانی است که بدون قصه شب خوابش نمی‌برد، از این فرصت استفاده کنید و لغات جدیدی که فرزندتان یادگرفته است را در قالب داستان و قصه شب به او بگوئید. قطعا آن لغات بیشتر و بهتر در ذهن کودکتان خواهد ماند. فراموش نکنید که باید قصه‌های شاد و جذابی را تعریف کنید تا از سختی معنای کلمات جدید کم شود.

تکرار

تکرار لغات جدیدی که کودکان شما در کلاس یادگرفته اند نیز یکی از بهترین روش آموزش زبان به کودکان است.

زبان بدن

برای درک بهتر کودکان نسبت به صفات سعی کنید از زبان بدن و حالات چهره استفاده کنید.

صبور باشید

کودکان با هم تفاوت دارند. آنها را باهم مقایسه نکنید و از اشتباه کودکان خود عصبی نشوید و به آنها فشار نیاورید. آموزش زبان برای کودکان نیازمند صبر و حوصله بسیار است.

باهم بازی کنید

سعی کنید بازی‌هایی که به نحوی کودکانتان را با زبان انگلیسی درگیر می‌کند، پیدا کنید و در خانه با کودکان خود بازی کنید. آموزش زبان به کودکان همراه با بازی در یادگیری کودک بسیار مفید عمل می‌کند.

کاردستی درست کنید

اگر فرزندانتان در کلاس درس لغت مربوط به شکلی خاص را آموزش دیده اند، در منزل کاردستی آن را با او درست کنید.

شما هم بیاموزید

شما نیز در منزل مانند کودکان خود بیاموزید و به او این احساس را بدهید که او معلم شماست و آنچه را که آموخته است، به شما آموزش دهد.

بهترین روش های خلاقانه تدریس زبان انگلیسی به کودکان

بهترین روش آموزش زبان انگلیسی برای کودکان کدام است؟ باید بدانید که آموزش به کودکان و نحوه تدریس زبان انگلیسی به کودکان از جنبه‌های مختلفی دارای حساسیت‌های بالایی است. لذا این آموزش‌ها که اغلب دارای روش‌های خلاقانه زیادی نیز هستند، اگر بدرستی صورت نگیرد، می‌تواند در یادگیری و پذیرش زبان دوم در کودک تاثیر منفی هم بگذارد.در ادامه بهترین روش های تدریس خلاقانه زبان به کودکان را می خوانید.

محیط کلاس آموزش زبان به کودکان باید سرگرم کننده باشد.

تفریح، تفریح، تفریح…مهمترین چیزی که برای هر بچه‌ای در الویت است. آموزش خلاقانه زبان انگلیسی به کودکان در قالب محیطی سرگرم کننده به قدری باید طبیعی جلوه کند که کودکان در پایان آموزش حس کنند فقط بازی کرده‌اند. در حالی که آموزش‌های حرفه‌ای به آنها در لایه‌ای ضخیم از سرگرمی پنهان شده است و کودکان آموزش را به چشم سرگرمی می‌بینند. در واقع بسیاری از معلمان کودکان و کارشناسان اعتقاد دارند که کودکان از طریق بازی بهتر می‌آموزند. بنابراین شما می‌توانید مفاهیم عمیقی را در حین بازی به کودکان آموزش دهید.

بازی کنید. بازی یک روش قدرتمند برای یادگیری در کودکان است. بازی‌های مختلفی وجود دارد که در کلاس آموزش زبان انگلیسی به کودکان نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. مثلا می‌توانید برای آشنایی کودک با نام اعضای بدن، در قالب یک شعر انگلیسی کوتاه از او بخواهید هر قسمت بدن که نامش برده شد را نشان دهد؛ و یا مثلا نام یک وسیله را روی یک کارت بنویسید و آن را در بین کارت‌های دیگر قاطی کنید. سپس همه کارت‌ها را روی میز بریزید و از کودکان بخواهید کلمه‌ای که یادگرفته اند را از میان کارت‌ها پیدا کنند. برای اینکه بازی‌ها برای کودکان خسته کننده و خواب آور نباشد، سعی کنید خلاقیت در آموزش زبان انگلیسی به کودکان خرج کنید.

از هنر غافل نشوید.

پیکاسو اعتقاد داشت که هر کودک در ذات خود یک هنرمند است، پس زبان انگلیسی را در قالب هنر به کودکان خود بیاموزید. نقاشی بکشید و نام رنگ‌ها و اشکال مختلفی که طراحی می‌کنند را به زبان انگلیسی به کودکان بیاموزید. کودکان عاشق رنگ ها هستند.

آواز بخوانید. آواز خواندن آن هم با علامت و اشاره به ساده ترین چیزها، برای کودکان جذاب است. اگر برای آواز خواندن از کار تیمی و گروه آواز استفاده کنید، بهتر یاد خواهند گرفت. شعرهای مختلف را با صدای بلند و آهنگ دادن به آن همراه کودکتان بخوانید.

آشپزی کنید. وقتی در کلاس غذاهای مورد علاقه و یا شرینی جات درست کنید، می‌توانید در مورد حواس 5 گانه صحبت کنید. در همین حین حتما در مورد فرایند پخت و پز با کودکان صحبت کنید. آری! تدریس خلاقانه زبان به کودکان نیازمند حوصله فراوان است.

از موسیقی و ترانه‌های شاد کودکانه استفاده کنید. از جمله روش تدریس زبان به کودکان استفاده از موسیقی است. از موسیقی و ترانه‌ها غافل نشوید. برای آموزش زبان انگلیسی به کودکتان سعی کنید که همه‌ی حواس او را درگیر کنید. بسیاری از بچه‌ها با شنیدن یاد می‌گیرند. به همین دلیل سعی کنید برای کودکتان، آهنگ‌های انگلیسی بگذارید. بعد از گذشت مدتی، کودک سعی می‌کند با آهنگ‌ها همراهی کند و بسیاری از واژه‌ها را به همین سادگی یاد می‌گیرد. همینطور می‌توانید به این ترانه‌ها، حرکاتی را اضافه کنید. این‌ها باعث می‌شوند تا کودکان کلمات را به خوبی به ذهن بسپارند. حتی می‌توان کودک را به اجرای آهنگ تشویق کرد.

آموزش زبان انگلیسی به کودکان را با تحرک یاد بدهید.

بهترین روش تدریس زبان انگلیسی به کودکان به صورت کار عملی است. یک متخصص آموزش زبان انگلیسی به کودکان بیان می‌کند که اگر کودکان آموزش را به صورت عملی ببینند، بهتر یاد خواهند گرفت. در همین راستا گفته می‌شود که اگر کودکان آموزش را در حین حرکت، یعنی همان کار عملی بیاموزند تمام بدن آنها، آن آموزش را درک خواهد کرد. یک روش پیشنهادی این است که چشمان کودک را ببندید و به او وسایلی برای لمس کردن بدهید. روش پیشنهادی دیگر در این نوع آموزش این است که بجای پرسش روی کاغذ از کودکان، سوالات و جواب‌ها را روی بلوک‌های دو دیوار کلاس بچسبانید. سپس از کودکان بخواهید تنها جواب درست را به سوال مربوطه متصل کند.

برای آموزش زبان به کودکان از فضای باز استفاده کنید.

یکی از طریقه آموزش زبان انگلیسی به کودکان استفاده از فضای باز است. از امکانات فضای بیرون هم برای آموزش به کودکتان استفاده‌ کنید. گاهی اوقات کلاس خود را در فضای باز تشکیل دهید. خوب است بدانید که برگزاری کلاس در فضای باز، تاثیر بسزایی در یادگیری زبان انگلیسی و یادگیری لغاتی که مربوط به آن محیط می‌شود، دارد. مثلا می‌توانید کودکتان را به باغ وحش ببرید و ضمن تفریح، نام حیوانات باغ وحش را هم به او بیاموزید. وقتی هم که به خانه برگشتید، از کودکتان بخواهید تا تصویر حیواناتی را که دیده، بکشد و همزمان درباره‌ی آن ها با زبان انگلیسی حرف بزند.

 کودکان زبان آموز را تحت فشار قرار ندهید.

یکی از مهمترین مواردی که باید به آن توجه کنید این است که هرگز به هنگام آموزش زبان انگلیسی به کودکان زیر ۱۰ سال به آنها فشار وارد نکنید. از طرفی فراموش نکنید که کودکان بسیار راحت‌تر از بزرگسالان زبان خارجه را می‌آموزند. بنابراین دیگر نیازی نیست که نگران این باشید که لحظه‌ای کودک از آموزش غفلت کند، او در مسیر تسلط قرار دارد و جای نگرانی نیست. کودکان به طور معمول در طی ۳ مرحله آموزه‌های جدید زبان را فرا می‌گیرند. در مرحله اول، کلمات و گرامری که شما می‌گوئید را شناسایی و ارزیابی می‌کنند. در مرحله دوم با شنیدن دوباره آنها، متناسب با آن واکنش نشان می‌دهند. سپس در مرحله سوم آنها می‌توانند با استفاده از ساختارهای زبانی خود به شما پاسخ دهند.

یک نکته ای که باید به آن دقت کنید این است که اگر دانش آموزان شما به اشتباه لغتی را استفاده می‌کنند یا تلفظ اشتباهی دارند، بجای فشار آوردن کافی است بلافاصله درست آن را تکرار کنید. زیرا بازخورد طبیعی مغز انسان اینگونه است که متوجه اشتباهش خواهد شد و دانش آموزان با شنیدن حالت درست بهتر یاد می‌گیرند.

از طرفی همانطور که ابتدا هم بیان کردیم، از آنجائیکه یادگیری زبان موضوعی کاملا انتزاعی است و کودکان تنها چیزهای ملموس را می‌پذیرند، پس طبیعتا ممکن است آنها قادر به بیان گرامر و سایر جنبه‌های فنی زبان نباشند. این که کودکان نتوانند گرامر را درست ادا کنند اشکالی ندارد، شما تنها حواستان باشد که آموزشتان سرگرم کننده باشد و بدانید که کودکان بدون هیچ گونه فشاری در کمترین زمان مسلط خواهند شد.

از چه کتاب‌های برای تدریس زبان به کودکان استفاده کنیم؟

بهترین کتاب اموزش انگلیسی کودکان کدام است؟ برای آموزش خلاقانه زبان انگلیسی به کودکان کتاب‌های زیادی منتشر شده و در بازار موجود است. اما اگر کودکتان در رنج سنی ۸ تا ۱۱ سال قرار دارد، بهتر است از مجموعه کتاب‌های Family & Friends و  Super Minds که یکی از جذاب‌ترین و استثنایی‌ترین کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی به کودکان هستند، استفاده کنید.

سخن آخر

کار‌شناسان معتقدند کودکان بهتر است قبل از دوره نوجوانی به یادگیری زبان دوم بپردازند تا بهتر بتوانند تلفظ کلمات را به طور صحیح بیاموزند. به گفته‌ی کارشناسان، دلیل این موضوع، تغییرات فیزیولوژیکی است که در دوران نوجوانی در مغز کودکان رخ می‌دهد. اما این آموزش اصولی دارد که در صورت رعایت نکردن آن‌ها، ممکن است نتیجه‌ی عکس بگیرید و حتی کودکتان را از آموختن زبان انگلیسی دلسرد کنید.

ما در این مطلب تلاش کردیم تا مهم‌ترین نکاتی را که به شما در این راه کمک خواهد ‌کرد را یادآوری کنیم. فراموش نکنید که برای افزایش آموخته‌هایتان می‌توانید از تجربیات سایر افرادی که در این زمینه موفق بوده‌اند هم کمک بگیرید. حتی می‌توانید به صورت مشارکتی و به همراه خانواده‌های دیگر، به فرزندتان انگلیسی آموزش دهید. به این صورت که والدین دیگری که فرزندان خود را به یادگیری زبان انگلیسی تشویق می‌کنند، پیدا کنید. ترتیب بازی با یکدیگر را بدهید، به پیکنیک و پارک بروید یا به باغ وحش یا آکواریوم سفر کنید. همچنین پیدا کردن دوستان جدید برای شما بسیار مفید است.

در آخر هم به این نکته‌ی مهم تاکید می‌کنیم که در آموزش زبان به کودکتان، به هیچ وجه او را تحت ‌فشار قرار ندهید. همان طور که در متن هم اشاره ‌شد، هر کودک توانایی‌های خاص خود را دارد. پس سعی کنید آن‌ها را به خوبی بشناسید و بر حسب میزان توانایی‌اش از او انتظار داشته ‌باشید.                               

 

دسته بندی ها
دسته‌بندی نشده

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.